Képcserélő

Barna kontra fehér....

 Barna kontra fehér

 Manapság annyi szó esik a napozással kapcsolatban arról, hogy barna avagy a fehér bőr a divat, barnulás vagy egészség. Nos, senkit nem akarok elriasztani a napozástól, sem a barna bőrtől, de jó, ha tudunk a nap kellemetlen mellékhatásairól. Divat nem divat, még mindig sokunk elmegy szoláriumozni tavasszal, hogy mire oda kerül a sor, hogy fürdőruhára vetkőzhessünk, már legyen egy kis alapszínünk. Mintha ez elvárás és minimum kellék lenne a strandoláshoz. Tévhit, hogy az elő szoláriumozás megvéd a nap káros sugaraitól. Hiába lett szép alapszínűnk, még ugyanúgy védenünk kell a bőrünket.

Jó tanácsok a nyári napozáshoz! Vegyük figyelembe, hogy víz mellett erőteljesebb sugárzás éri bőrünket!

Mi is az az UV-A és UV-B sugárzás, és milyen hatásai vannak?! -  UV-A : A földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. A többi UV-sugárzáshoz hasonlóan károsítja a kollagénrostokat, hozzájárulva így a bőr öregedéséhez. Roncsolja a bőrben levő A-vitamint is. Korábban kevésbé veszélyesnek tartották, de közvetve képes károsítani a DNS-t reaktív gyökök létrehozásával, így a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. - UV-B: A Napból érkező sugárzás nagy részét elnyeli a Föld ózonrétege. Jótékony hatású az emberi szervezetre, mert elősegíti a csontképződést (D-vitamin képződést).Közvetlenül károsíthatja a DNS-t  így bőrrákot okozhat. Az erős napsugárzás a szemet is károsíthatja. A szervezet ez ellen védekezik melanin-pigment termelésével, ami a bőr barnulását eredményezi. A melanin UV-A és UV-B tartományban is elnyeli, és ártalmatlan hővé alakítja a sugárzást. A napvédő faktor csak az UV-B sugárzás elnyelését mutatja, mivel az UV-A gyakorlatilag nem okoz barnulást. Ritkábban esik szó az UV-C sugárzásról. - Régen az a felfogás volt róla, hogy teljesen elnyeli a földi légkör, csak az űrbe kilépő embereknek kell az UV-C elleni védelmet biztosítani. Ezt ma már nem állíthatjuk biztosan, hisz tudjuk, hogy a földünket védő ózonpajzs sérült, és a legsérültebb területein ez is áthatolhat. Összegezve: a napfénynek számos igen kedvező hatása van ránk. Jót tesz a hangulatunknak, begyűjthetjük általa a D-vitamin szükségletünket, de sajnos bőrrákot is kaphatunk tőle.  Az előfordulása egyre gyakoribb és egyre szélesebb körben találkozhatunk vele. A fiatalok vannak leginkább kitéve a betegségnek. A bőrrák, közülük is a melanoma alattomosan jelentkezik, és hamar okozhat nagy bajt. Fontos, hogy a nem gyógyuló sebet, anyajegyet, melynek külleme megváltozott megmutassuk bőrgyógyásznak. Az időben felismert bőrrák 95 %-ban gyógyítható.

Mikor kell leginkább védekeznünk a nap káros hatásai ellen?!

Fokozottan ügyeljünk a napsugárzás hatásaira, ha a déli órákban vagyunk a tűző napon!

Amikor a szabad levegőn vagyunk. Akár ha az utcán sétálunk, vagy a buszmegállóban várakozunk, ugyanúgy védenünk kell a bőrünket, mintha strandon, vízparton lennénk. A legveszélyesebb időszak 11 óra és 15 óra között van. Ha tehetjük, ilyenkor ne legyünk kint. Ha mégis, nagyon fontos a védekezés.

Hogyan védekezhetünk? Magas faktorszámú naptej használata elengedhetetlen a gyermekeknek, fehér bőrűeknek. Már jó áron kaphatóak nemcsak gyógyszertárakban, hanem drogériákban is. A kreol bőrűeknek szintén fontos, nekik elég lehet az alacsony faktorszámú naptej, de fontos megemlíteni, hogy a napozási idény elején szükség lehet nekik is magas védelemre.

Így ideális védekezni a káros nap sugárzás megelőzése érdekében: póló, sapka, magas faktorú fényvédő krém és napszemüveg!

A víz lemossa a naptejet, ezért szükséges, hogy fürdés előtt és után is bekenjük a bőrt. Lehet egy egyszerű pólóban is lenni a vízben. Erre a célra is lehet már kapni színes, „jópofa” felsőket, amik még divatosak is. Jó, ha napközben kalapot is hordunk, ez is segít abban, hogy elkerüljük a napszúrás rossz utóhatásait. Arcunkat is kell védeni a káros sugarak ellen. Erre a legmegfelelőbb az uv-s védelemmel ellátott arckrémek. Napozás után jó érzés, ha napozás utáni krémmel kényeztetjük bőrünket. Lehetőleg, szellős, puha pamut anyagból készült ruhát hordjunk. Ez a legjobb védelem a nap ellen. Divat is, de rendkívül hasznos lehet a megfelelő uv védelemmel ellátott napszemüveg használata is szemünk védelmében. A folyadékfogyasztás szintén elkerülhetetlen. Lehetőleg ásványvizet fogyasszunk, az alkohol kellemes hatásait inkább éjszakára hagyjuk. Az étkezéssel is hozzájárulhatunk bőrünk egészségéhez.  Sárgarépa, sárgabarack, paradicsom, sütőtök fogyasztása segít felkészíteni bőrünket a nap elleni védekezéséhez. Ma már lehet kapni a boltokban olyan kapszulákat is, melyek nagy mennyiségben tartalmazzák a számunkra fontos béta-karotint is. Végezetül: barnulhatunk, de egészségesen, megfelelő védelemmel. Csak rajtunk múlik, mit teszünk. Gyermekeinknek, megfelelő jó példával elől járva nekik sem lesz a jövőben kérdés, hogy barnák legyenek-e és milyen áron.  

2012-07-20 Maróti Zsuzsa